אטרקציות באנטליה

פרגה העיר העתיקה ליד אנטליה

פרגה אנטליה

לאחר נסיעה של  15 ק”מ על הכביש המהיר אנטליה-מנבגאט 2 ק”מ מזרחית למושב אקסו ממוקמת העיר פרגה (Perge Ancient City). בתקופה העתיקה שימשה פרגה כעיר נמל בדרך המסחר שבין המחוזות העתיקים של “אוניה” ו”פמפילה”. העיר חוברה לים התיכון באמצעות הנהר “ססטרוס” הידוע בשמו היום “אקסו”, אשר איפשר גישה עד לעיר. כיום הנהר שינה את הערוץ וזורם עד כ-5 ק”מ מהעיר.

כמו שאר ערי “פאמפיליה” כגון “סיליון” ואספנדוס” אשר הוקמו באותה התקופה, פרגה הוקמה למטרות הגנה, מוקמה מרחק מה מהים על גבעה שטוחה 70 מטר גובה. מיסדה  האגדי אם לשפוט מההריסות הגיע לדרגת עושר ותרבות גבוהה היה הגיבור “קלצ’ס” אשר בא להתיישב באזור לאחר מלחמת טרויה.

היסטוריה של המקום

בפרגה הערצה הגדולה ביותר הוקדשה ל”ארטמיס” הידועה בשם “מלכת פרגה” על מנת לייחד את שמה של האלה המקומית מאלות בעלות שם זהה אשר סגדו להן בערים אחרות כדוגמת אספנדוס ארטמיס.

מקדש האלים הגדול אשר היה בעל חשיבות עליונה לכל הערים באזור נעלם לגמרי ולא נשאר ממנו אפילו זכר, המבנה נהרס בתקופה בעידן הנוצרי,  סביר מאוד מתוך ניסיון להסיר את הזיכרון של האלילים.

העיר שנהוג לחשוב שנוסדה במילניום הראשון שלפני הספירה, נשלטה ע”י שלטון “לידאני” במאה ה-7 לפני הספירה ומעט לאחר מכן ע”י שלטון פרסי.

לאחר שנכנע לאלקסנדר הגדול בשנת 333 לפני הספירה ושימשה את חיל המשמר. נתפסה ע”י הרומאים בשנת 188 לפני הספירה וזכתה לביקור של סנט פאול ובנאבס אשר יסד את הקהילה הנוצרית בעיר. במאה השניה פרגה זכתה ליופי רב מגמילות חסד של פלנצ’יה מגנה, אחת מהנשים העשירות בעיר, במאה ה-3 זכתה העיר לסטטוס של מטרופוליס.

בתקופות לאחר מכן הפך הנהר באופן הדרגתי לביצה מה שגרם לאזרחים רבים לנטוש את העיר.

במאה ה-7 נחשפה העיר לפשיטות ערביות מה שגרם לרבים לעזוב לאנטליה אשר הייתה בטוחה יותר, כשהגיעו הסלג’וקים מצאו כפר קטן שהיה בעברו עיר עשירה ונוכחת.

איך מגיעים לפרגה אנטליה ?

הכתובת של המקום היא: Barbaros, Perge Yolu, 07112 Aksu/Antalya

דרכי ההגעה אפשריים דרך רכב או מונית, המרחק הוא די קרוב למרכזה של אנטליה וכ- 10 דקות נסיעה בלבד.

 

4.7/5 - 23 הצבעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button